Signes sommertogt 2019


Indledning


Dag 1


Dag 2

Dag 3

Dag 4

Dag 5

Dag 6

Dag 7

Dag 8

Dag 9

Dag 10

Dag 11

Dag 12

Dag 13

Dag 14

Dag 15

Dag 16

Dag 17

Dag 18

Dag 19

Dag 20

Dag 21

Dag 22

Dag 23

Dag 24

Dag 25

Dag 26

Dag 27

Dag 28

Dag 29

Dag 30

Dag 31

Dag 32

Dag 33

Dag 34

Dag 35

Dag 36

Dag 37

Dag 38

Dag 39

Efterskrift

Andre
Ture

 

Signe med besætning har taget ophold i Les Menuires, der ligger i Vallee Belleville, der udgør en del af det enormt store skiområde Les 3 Vallees. De 2 andre er Courchevel og Meribel.

Bjergene i området er op til 3531 meter høje, og der er evig sne og gletschere på flere af dem, og alt den herlighed ses bedst fra højderne.

Helene og Claus havde arrangeret en tur op på La Masse, 2804 meter, og vi var begunstiget af et strålende vejr, måske endda til den varme side.

Kabineliften Masse 1, kører kun onsdag, men dalstationen ligger tæt ved Helene og Claus lejlighed, så efter en kort spadseretur, kunne vi stille os i kø for at købe en billet til liften.

Fra Masse 1 er der en flot udsigt både ned gennem Belleville dalen og op mod Val Thorens, og ikke mindst Les Menuires by, hvor vi holder til.
For at komme videre til toppen af La Masse, skulle vi gå en halv time nedad igen for af fange kabinelift Masse 2, der går til toppen i 2804 meter.

Fra La Masse er der selvsagt en storartet udsigt over området, og til de mange toppe på + 3000 meter. 75 km borte knejser kongen over dem alle, Mont Blanc. Det skal opleves, da hverken ord eller billeder fortæller den sande oplevelse.

Nu begyndte nedstigning, som fulgte en rød skibakke, og ved en sø holdt vi et længere hvil, og fik lidt at spise og drikke (vand altså). På afstand virker jorden gold, men alle mulige blomster myldrer op mellem stenene.

Da vi kom ned til Masse 1, kunne vi ikke modstå fristelsen til at hoppe ind i kabineliften og køre med den ned. Det er også hårdt at gå nedad, da der ind imellem er stejle stykker.

Vel nede, fik drengene en fyraftensbajer, og pigerne et glas vin, og mens pigerne var på indkøb, måtte drengene slukke efter med et par pils mere.

Aftenen sluttede i Helene og Claus lejlighed, med en lækker omgang Tartiflet og et glas rødvin. Det var en træt reporter, der gik til køjs kl 22:00.

 
Pga det fine vejr var der stor tilstrømning til kabineliften.

 

Fra topstationen La Masse 1, kigger vi mod målet La masse.

 

Fra La Masse 1 et kig over Les Menuires.

 

En halv times travetur til liften La masse II.

 

Udsædvanligt klart vejr gjorde, at vi kunne se Mont Blanc 75 km borte, helt tydeligt fra la Masse (2804 meter).

 

Val Thorens til højre, set fra La Masse.

 

Modsat side af Belleville dalen.

 

Claus kender området bedre end nogen, så vi var i trygge hænder.

 

Bukken på La masse er ligeglad med udsigten.

 

Nedstigning via rød skiløjpe.

 

Selv i denne stenørken myldrer blomsterne frem.

 

Mont Blanc er ved at forsvinde bag skyerne.

 

Dagens blomst.

 

forrige side næste side indledning efterskrift andre autocamperture