Signes sommertogt 2019


Indledning


Dag 1


Dag 2

Dag 3

Dag 4

Dag 5

Dag 6

Dag 7

Dag 8

Dag 9

Dag 10

Dag 11

Dag 12

Dag 13

Dag 14

Dag 15

Dag 16

Dag 17

Dag 18

Dag 19

Dag 20

Dag 21

Dag 22

Dag 23

Dag 24

Dag 25

Dag 26

Dag 27

Dag 28

Dag 29

Dag 30

Dag 31

Dag 32

Dag 33

Dag 34

Dag 35

Dag 36

Dag 37

Dag 38

Dag 39

Efterskrift

Andre
Ture

 

Bastilledagen d. 14. juli, fejres i hele Frankrig, sådan mere eller mindre. Vi har før oplevet byfester med karruseller og masser af vin, i den forbindelse. Men vi søgte til en mere øde egn, og fandt en fantastisk plads på et højdedrag, med milevidt udsigt.

Jeg vil ikke sige vi blev skuffede, for vi har sjældent haft bedre udsigt end den vi havde, men det forventede fyrværkeri udeblev. Vi så enkelte raketter, og i en lille by lidt forskelligt fyrværkeri.

Måske er Bastilledagen lidt egnsbestemt, eller også er den nye politiske retning i Frankrig ved at slå igennem. Det er blevet politisk ukorrekt, at vise nationale følelser.

Vi er nu kommet til den egn der hedder Jura, med tilhørende bjerge og vingårde. Det er et fantastisk område med herlige smalle veje, der ind mellem også krydser et bjerg.

Vi besluttede at besøge den største Grotte i Jura "Grotte des Moidons", og selv om de fleste grotter bruger samme arkitekt, nemlig naturen, er de alle forskellige. Det er ikke let at lave billeder i grotter, for belysningen er ikke sat for fotografer, men for de besøgende, og sådan må det også være.

Byen vi havnede i efter dagsetapen på 40 km, hedder Pupillin, og ved at nærlæse byskiltet, ser man at blomsterne er klæbet på skiltet, i hvert fald i dette tilfælde. Så det er muligt at justere "Village Fleuri". Byen var hermetisk lukket, og ikke et øje at se, og heller ikke optræk til nogen fest på Bastilledagen.

Men vores fantastiske udsigt over vinmarkerne, og det gode vejr kan ingen tage fra os, så en dag af de bedre var det for os.

Til aften truede nogle skyer, men vi fik trods alt en flot solnedgang, og sluttede dagen med et lille glas portvin.

 
Da vi kørte ud af Nozeroy, passerede vi denne fine gamle vogn, der nu tjener som blomstekumme.

 

I Jura bjergene findes der mange grotter, og den største skulle være "Grottes des Moidons".

 

Vi har set mange grotter gennem årene, og denne er lidt over middel.

 

Årtusinders arbejde med bygning af stalakitter.

 

Belysningen er sat for besøgende og ikke fotografer, og sådan skal det også være.

 

Det er muligt at lave billeder, der er værd at kigge på.

 

Bedøm selv.

 

Lige inden grotten forlades er der lyd og lys show.

 

Frokost i det grønne. Det er skønt at være autocamperturist.

 

Vi landede i byen Pupillin, hvor alt drejer sig om Jura vinen, men på Bastilledagen er alt lukket, så ingen smagsprøver. Bemærk "Village Fleuri" skiltet, som er rettet til flere gange. Vi parkerede ved "Point De Vue", et fantastisk sted.

 

Vin pusheren holdt lukket.

 

Gamle tønder bliver brugt til blandt andet blomster.

 

Druerne er stadigvæk små i juli.

 

Signe skimtes bag "vores bord". Til højre en overdækket pavillon, som kan benyttes i regnvejr.

 

Lidt mørke skyer trak op i vest, men kom ikke nærmere.

 

Solnedgang og portvin i glasset, kan det være en bedre afslutning på en herlig dag?

 

Le Vignoble de Pupillin - N46.8799 E5.7548 - CC plads 71802 - gratis - ingen faciliteter, men fantastisk udsigt og pejs.

 

 

forrige side næste side indledning efterskrift andre autocamperture