Forord

3.maj 4. maj 5. maj 6. maj 7. maj 8. maj 9.maj
10. maj 11. maj 12. maj 13.maj 14. maj 15. maj 16. maj 17 maj
18. maj 19.maj 20. maj 21. maj 22.maj Efterskrift Andre ture Ahrenkiels.dk

 

Konceptet "Flyt en autocamper fra fabrikken til udlejningsstedet" er en god måde at få sig en billig autocampertur i USA, og det kan vi kun anbefale.
Efter en lidt famlende start, fandt vi hurtig ind i en rytme, og det var fint, at vi alle i gruppen var enige om, at dagene skulle bruges til oplevelser og nætterne bare overstås, så vi ikke behøvede RV pladser eller campingpladser.

Hvis man ikke lige mangler en af de ydelser som pladserne udbyder, kan man sagtens finde gode alternativer:
Supermarkedskæden Walmart vil i de fleste tilfælde gerne have, at vi overnatter på deres parkeringspladser, og i mange tilfælde ligger de i udkanterne af byerne i rolige omgivelser. Det har endvidere den fordel, at man ikke bruger tid på dagsetaperne på indkøb, da det kan klares aften eller morgen.
Outletkæden Cabelas tilbyder også overnatning, og nogle steder tømning og drikkevand.
Der findes mange små billige campingpladser, men de fleste åbner først til juni.
Et stort net at RV pladser til priser fra 30 - 100 $ pr overnatning er også en mulighed.
Tankstationer og Truck Stops har ofte store parkeringsområder, hvor man kan finde sig en plads, og så kan lige fylde benzin på, når man nu er der.
Man kan også være heldig at finde spontane pladser i naturen, hvilket garvede autocamperturister som ofte er gode til.

I USA kører de forholdsvis pænt, og man får ikke fingeren for at skifte vognbane lidt pludselig.
Færdselsreglerne er nogenlunde som vi kender dem i DK.
Hastighedsgrænser fremgår af tydelig skiltning.
Hvis ikke andet er anført, må man svinge til højre for rødt lys, hvis der er fri bane.

De fleste autocampere er bygget på benzindrevne Ford chassiser med automatgear. De er meget lette at køre, så man mærker ikke, at bilen er stor og klodset.
Benzinforbruget ligger på 4 - 4,5 km/l, og det koster fra 2,5 $ til 3,5 $ pr gallon. Det svarer til en udgift på ca. 1,10 dkr pr km, hvilket ligger nogenlunde, som vi er vant til hjemme med Ducatoen. Hold øje med benzinpriserne, som svinger rigtig meget fra stat til stat og fra by til by.

Hvis andre vil tage turen vil vi anbefale:
Et data abonnement ved selskabet 3, som dækker fint i USA, og som har det med i deres "EU pakke".
Politikens "Turen går til Californien og Det vestlige USA".
Michelin "Road Atlas USA Canada Mexico".
Navigationsprogrammet "Sygic" til tablet eller smart phone.

Til slut vil vi sige tak til vore rejsevenner for godt følgeskab, og for godt samarbejde omkring turen lige fra start til slut. Vi syntes det var fint, at folk valgte ting fra og tog et par dage på egen hånd.

Hvis der er attraktioner i vil vide mere om, så brug Google, idet vi ikke vil skrive lange afhandlinger om noget, man bedre kan læse om på nettet.

Beretningen er vores indtryk af turen, og afspejler nødvendigvis ikke de øvrige deltageres indtryk.
Tak fordi i kiggede med, de bedste hilsner Jonna og John

 

 

Forord

3.maj 4. maj 5. maj 6. maj 7. maj 8. maj 9.maj
10. maj 11. maj 12. maj 13.maj 14. maj 15. maj 16. maj 17 maj
18. maj 19.maj 20. maj 21. maj 22.maj Efterskrift Andre ture Ahrenkiels.dk