Forårsturen 2025 - Rekreation for krop og sjæl

Uge 1, Randers - Lembras (F) Uge 2, Lembras - Regua (P) Uge 3, Regua - Gala (P) Uge 4, Gala - Borba (P) Uge 5, Borba - Traspinedo (E)
Uge 6, Traspinedo - Fanjeaux (F) Uge 7, Fanjeaux - Trepail (F) Uge 8, Trepail - Lohne (D) Uge 9, Lohne - Randers Andre ture med Signe

 

Dag 22
Efter nogle dage med + 25 grader forekom 16 grader koldt, og vi tog en stilledag i Signe med rengøring og hygge. Det var henlagt til den lille by Calvaria de Cima. (70 km)
 
Calvaria de Cima #476117 - gratis. Der er vand, strøm og tømning af gråt på alle 4 pladser, men strømmen virkede ikke. Sort skal tømmes på nederste plads. I området er der picnic pladser med flere grill og brænde dertil. Usædvanlig fredeligt sted, måske fordi det er lidt triggy at komme dertil.
 
Dag 23
Det var igen tid til lidt indkøb af lækre råvarer, og vi går normalt efter Lidl, da deres butikker er forholdsvis ens indrettet. Valget faldt på Coreche, hvor autocamperpladsen ligger lige ved siden af Lidl, så det kunne ikke være bedre. (101 km)
 
Tyreplageriet i Coreche ser stort ud.
 
Her er en bænk der vil noget.
 
Broen over floden Sorraia.
 
Smal bro, men det gik fint med at komme over. Folk er flinke til at holde tilbage, når de ser store køretøjer komme i mod sig.
 
Coreche #313400 - gratis. Der kan tømmes gråt og sort, samt tankes vand. Pladsen ligger ved siden af Lidl. Hyggelig sti langs floden.
 
Dag 24
Dagens plan var at se Portugals svar på Stonehenge i Almendres, og fortsætte til Evora med den gamle berømte bydel, der tiltrækker turister fra nær og fjern. (94 km)
 
Men først en kaffetår i svinget lige efter broen.
 
Vejen til Stenene ved Almendres bestod af et opkørt hjulspor, og var ikke egnet til tunge autocampere, så vi nøjedes med kigge på plancherne ved P-pladsen inden den dårlige vej. Det er selvfølgelig muligt at trave derhen, men vores fysik var, og er ikke til 10 km i hårdt terræn.
 
I stedet kørte vi til Valverde for at kigge på vandforsyningen. Et sindrigt system fører vand til klosteret og husene omkring.
 
Her kommer vandet ind til byen, og Signe kunne smutte under uden problemer.
 
En byport til den gamle bydel i Evora.
 
En labyrint af smalle gader, der gjorde det svært at navigere, men vi var heldigvis til fods. Kun de lokale må køre bil der.
 
En solid mur omkranser den gamle by.
 
Byens kaserne.
 
Evora #74983 - gratis. Der er mulighed for tømning og frisk vand, men pladsen er populær, og der var vel 50 vogne, og mange kørte forgæves. Vi kunne bakke lidt og lukke én mere ind foran os.
 
Dag 25
Vi satte kursen mod byen Lousal, hvor man kan se den gamle fosfatmine, der var i drift fra 1900 til 1988.
 
Men først kaffepause ved denne rasteplads, hvor man også kan få syndsforladelse, og det er meget praktisk for sådan nogen som os.
 
Der var plads nok.
 
Museet ved fosfatminen i Lousal var desværre lukket.
 
Men der er fri adgang til området ad de fint anlagte stier.
 
Noget af området er ved gro til, mens andet ligger goldt.
 
Søen ser lækker ud, men det er, det rene gift.
 
Her ses nogle af de eftertragtede mineraler.
 
Utroligt at det er tilladt, at færdes i den faldefærdige bygning.
 
Lousal #50070 - gratis. Der er tømning, vand og strøm med i prisen. Pladsen ligger ved siden af minen, næsten da.
 
Dag 26
Vejret var igen sommerligt, så en dejlig køretur bragte os til Castro Verde. (70 km)
 
Lidl i Portugal opretter flere og flere autocamperpladser ved deres butikker, og tak for det. Vi kvitterer ved at handle hos dem.
 
Rundkørsler er ofte prydet med et eller andet, her er det får.
 
Og her svin.
 
Det skulle være den gamle borgmesterbolig.
 
Mølle uden sejl.
 
Lidl Castro Verde #442109 - gratis (max 24 timer). Der kan tømmes sort og gråt. Vand kan købes ved henvendelse i butikken. Der er selvbetjent vaskeri på pladsen.
 
Dag 27
Vi satte GPS til køre til Portel, hvor der skulle være en gammel borg, og det var der. En fin køretur på 87 km.
 
Rasteplads der i vanlig stil ikke bliver vedligeholdt. Damen ser rigtig godt ud, så hende tog vi med.
 
Lidt spild at lave en så fin plads, og ikke vedligeholde den.
 
Installation i Portel.
 
Det ser ret uskyldigt ud, at gå op til den borg, men stejle gader og voldsom varme, gjorde det til prøvelse, men én af os nåede derop.
 
Indgang til området med borgen.
 
Glimrende udsigt over byen fra borgen.
 
Borgen var lukket pga restaurering, så det blev kun til kig udefra.
 
Portel # 108627 - gratis. Tømning og vand muligt. Centralt beliggende, og vi havde hele pladsen for os selv.
 
Dag 28
Vi sigtede efter marmor området ved Borba, Når der ikke er mere marmor i et brud, rejser de fra stedet, og åbner et nyt. Der var ikke noget kønt syn. (94 km)
 
Når der ikke er kaffeborde til rådighed, har vi heldigvis et selv. Bordet afmonteres under kørsel.
 
Borba bærer selvfølgelig præg af, at marmor er levevejen. En af flere rundkørsler i byen med samme tema.
 
Stedet er overladt til naturen.
 
Maskiner og kraner bliver også efterladt.
 
Der er stadig produktion af marmorplader i Borba.
 
Et af de dybe brud.
 
I byen et mindesmærke af marmor.
 
Bænke og fortove i byen er af marmor.
 
Sidste eksempel.
 
Borba #554792 - gratis. Vand, tømning og vaskeplads til autocampere. Strøm og vand ført til de store parceller.
 
Uge 1, Randers - Lembras (F) Uge 2, Lembras - Regua (P) Uge 3, Regua - Gala (P) Uge 4, Gala - Borba (P) Uge 5, Borba - Traspinedo (E)
Uge 6, Traspinedo - Fanjeaux (F) Uge 7, Fanjeaux - Trepail (F) Uge 8, Trepail - Lohne (D) Uge 9, Lohne - Randers Andre ture med Signe