Pinseturen 2026 

 

Indledning:
Udsigten til en solrig pinse, fik os til at pakke Signe og begive os mod Sjælland via Fyn og Sydhavsøerne. Målet var at finde nogle af Thomas Dambos trolde, nyde naturen og besøge gode venner på Jungshoved. Turen gik ikke helt som planlagt, og det vil du finde ud af ved at læse beretningen.

Lidt info om beretningen:
Alle billeder er taget med mobiltelefon eller tablet, så det er ikke bedste kvalitet, men OK til en skærm.
Beretningen kan læses på PC, tablet eller telefon, men billederne er bedst i bredformat.
Til navigation brugte vi programmet Magic Earth på tablet, som sidder fast i Signe.
Overnatningspladser er fundet ved hjælp programmet Park4Night.
Betalingsversionen der blandt andet rummer muligheden for at sætte filtre, så der kun vises de pladser der opfylder vore ønsker.

Info til jer der bruger Appen Park4Night.
Alle overnatningspladser er oplyst med deres unikke numre på Park4Night. Det betyder at alle oplysninger om stedet, kan findes ved at slå nummeret op i appen.

Rigtig god fornøjelse, gode hilsner fra Signe (autocamper), Valborg (kat), Jonna (vognkommandør og kok) og John (Chauffør og chef for renovation)

 
Dag 1
Første stop var ved Hedensted Søerne, et dejligt naturområde med vandrestier, og der er såmænd også en lille strand, hvor der kan bades i søen.
 
Der fører en sti rundt om en af søerne, og den skulle vi da prøve.
 
Udsigt mod picnicområdet med madpakkehus, bålsteder og toiletter med rindende vand.
 
Den rene idyl ved en af Hedensted Søerne.
 
I dagtimerne kommer der naturligvis lokale og nyder tilværelsen, men til aften og om natten er området yderst roligt. Østjysk Disc Golf klub har en rigtig fin bane, der starter ved P pladsen. Det er vældig fascinerende at se, hvordan de kaster den dybe tallerken med stor præcision.
Hedensted Søerne Park4Night #567723, rigtig fin plads efter vores vurdering
.
 
Dag 2
Fra Hedensted kørte vi over den gamle Lillebæltsbro, og fulgte nogenlunde kysten ned til Sdr. Åby Strand. Der var allerede godt belagt, men vi fik en fin plads.
 
Badebroen har set bedre dage, med kom i brug, dog ikke af os.
 
En fin strandeng, der indbød til lang vandretur.
 
Jonna diskede op med en pinsefrokost, som vi nød i fulde drag.
 
Vi overnattede ved Sdr. Åby Strand. Autocampere henvises til området længst fra vandet, og det giver god mening, for ikke at blokere udsigten for de små biler. Til aften forsvandt de fleste og vi fik havudsigten.
Sdr. Åby Strand Park4Night #78985. Toilet og mulighed for at tømme toilettank. Autocampere henvises til området længst fra vandet.
 
Dag 3
Det flotte vejr indbød til at tage en dag mere ved Sdr. Åby Strand. Pinsedag kom der strandgæster, for at nyde området. Her ses 2 fine gamle Volvoer, og den ene endda med Y numre fra min gamle hjemby Vejle. Vi har selv kørt i Volvo siden 1983, og det er blevet til 7 stk.
 
Hvis man vil gå langs stranden mod vest, skal man først forcere denne konstruktion.
 
Resterne af en gammel mole.
 
Vi syntes det er fint at samle vore "store grimme kasser" i et særligt område, så må alle da være glade.
 
En overnatning mere på dette dejlige sted.
Sdr. Åby Strand Park4Night #78985. Toilet og mulighed for at tømme toilettank. Autocampere henvises til området længst fra vandet.
 
Dag 4
Inden vi forlod Sdr, Åby Strand tømte vi toilettanken bag toiletbygningen. Det er en præfabrikeret bygning som Middelfart Kommune har opstillet ved flere af de offentlige strande.
På pladsen overnattede der også en ung kvinde i en elbil. Hun havde malket 12 volt batteriet i nattens løb, så systemet kunne ikke starte op. Vi gav hende derfor starthjælp, så hun kunne komme videre. Jeg har gennem årene som mekaniker givet mange køretøjer starthjælp, men det var første gang, jeg gjorde det ved en elbil. Dejligt at kunne hjælpe folk.
 
På havnen i Fåborg fik vi tømt spildevand og fik frisk vand i tanken, inden vi kørte til Svelmø Landingsplads, syd for Fåborg.
 
Svelmø Består af tre tidligere selvstændige områder: Lille Svelmø, Græsholm og Store Svelmø, som i dag er forbundet af sandtanger. Man kan komme til øen via en ca. 500 meter lang ebbevej (vadevandring) fra Fyn-siden ud til Lille Svelmø og videre ud til Store Svelmø. Øen er i dag ubeboet og i privat eje.
 
Stranden ved Svelmø landingsplads er typisk dansk med småsten og tang.
 
Kitesurferen prøvede ihærdigt på at komme op på brættet, men der lykkedes ikke rigtigt. Han kunne godt have brugt lidt mere vind.
 
Der kører traktorbusser til Svelmø ved specielle lejligheder, og de kører vist ud i vandet her.
 
Vi nøjedes med en travetur på fastlandet, selv om det faktisk er muligt at gå til Svelmø ved lavvande.
 
Meget stille sted både dag, aften og nat.
Svelmø Landingsplads Park4Night #107687, kun P Plads.
 
Dag 5
Vi gør næsten altid holdt ved Stofmøllen mellem Fåborg og Svendborg, især Jonna syntes det er spændende.
 
Mangler du en tuba, en skrivemaskine, en kaffemølle eller en buste af Hilmar Baunsgaard er dette stedet.
 
Afdelingen for lysestager.
 
Derefter tog vi til Dovns Klint på det sydlige Langeland. Ved Gulstav er der infocenter og P plads, men der en større P plads ude ved klinten.
 
Der lever 50–80 vilde heste i området mellem Dovns Klint i syd og Søgård i nord. Det er Exmoor-ponyer, som er en robust og oprindelig hesterace. De lever under åben himmel hele året, og plejer naturen ved at græsse i et kuperet landskab med mose, overdrev og klint. Hestene glimrede ved deres fravær.
 
Det lyder rigtigt.
 
Et eldorado for fugle og andre dyr ved Dovns Klint.
 
Da vi kom til området, gik en stor flok heste ude ved vejen, men da jeg senere ville finde dem, var de pist væk, og det er til at forstå, med alle de gemmesteder terrænet byder på. Men det blev til 6 - 7 km lang travetur i et meget afvekslende område.
 
Dovns Klint Sydlangeland Park4Night #597913. Eller kør til klinten 500 meter længere ue.
 
Dag 6
Vi satte kursen mod Lolland. Signes tag ser OK ud. Ved Tårs Lystbådehavn, kan man tømme toilet, gråvand og tappe vand uden at bruge de øvrige faciliteter. Det koster 20 kr, der betales via Mobile-pay: 15065 m. angivelse af Reg. Nr
 
Parti fra Ravnsby Bakker Nordlolland, hvor vi fandt en fin P plads. Som altid gik jeg en lang tur, når vi kommer til et nyt sted, og det gjorde jeg også der.

Jeg gik langs stranden mod Kragenæs, og der lå et temmelig tykt lag rådden tang langs vandkanten, men det var jo dejligt blødt at gå på. Allerbedst som jeg gik, sank jeg i til midt på brystet i en blanding af sand, tang og vand. Heldigvis havde jeg min vandrestav med, og men den, fik jeg haget mig fast på den anden side af hullet, og trukket mig stille og roligt op.
Der kunne jeg se, at der løb en lille bæk langt nede under tangen, som løb videre ud i havet. Telefonen i min bukselomme flyttede jeg til en tør lomme højere oppe på min krop, uden at forsøge at tænde den. Min tegnebog med diverse kort og lidt kontanter, var selvfølgelig også gennemblødt, men den den lod jeg ligge i den våde lomme, da indholdet ikke vil tage skade at vand.

Jeg stod lidt og fundere over tingene, men besluttede ikke at gå samme vej tilbage. I bagklogskabens klare lys, skulle jeg bare være gået ud i vandet og udenom bækkens udløb, da jeg alligevel var gennemblødt, men så langt tænkte jeg ikke. I stedet fortsatte jeg mod Kragenæs, for at finde en fast vej tilbage, indtil jeg kom til et sted, der var ufremkommelig på grund af væltede træer. Tilbage mod "gerningsstedet" kravlede jeg under et elektrisk hegn og ind på en græsmark. Jeg forsatte inde på marken til jeg kom til bækken, men grøften var dyb og fyldt med tidsler og brændenælder, så jeg tog ingen chancer. Mit tøj var så småt begyndt at tørre, og det samme var den rådne tang, jeg var viklet ind ind i. Det må have været et kønt syn, men der var kun kreaturer til at grine af mig. Jeg fulgte bækken, og kom til et sted hvor den var ført i rør, så både kreaturerne og jeg kunne komme over. Nu var det bare følge retningen mod landevejen, komme under hegnet igen, og følge landevejen tilbage til P pladsen.

Men hjælp fra Jonna fik jeg smidt tøjet og tømt lommerne, og det hele blev langt til tørre. Det var telefonen, diverse kort og fotos af familie samt nogle fedtede 200 kr. sedler. Den rådne tang var tørret og sad som limet fast på mine ben. Vi har en udvendig bruser, så efter en tur med skurebørsten, kunne jeg igen se mine skæve ben.

Tingene tørrede hurtigt i det dejlige solskin, men telefonen lod sig ikke tænde. Det var dog positivt at Jonna kunne ringe til den, men jeg kunne kun høre ringetonen, og ikke i modtage opkaldet, så helt død var den ikke. Vi fik en tår øl, og der var ikke sket nogen katastrofe. Det værste var, at jeg ikke havde andre kameraer med, så det var mere eller mindre slut med at tage billeder.
Jeg flyttede SIM kortet i en gammel tablet vi bruger til TV, så jeg havde både telefon net, men det er et skrummel at slæbe rundt på, når der skal tages billeder.
 
Dette billede er det sidste billede, jeg tog med min telefon på denne tur. De få billeder, der følger er taget med tablet.
Ravnsborg Nordlolland. Park4Night #84472, Rigtig fint sted, med masser af muligheder for traveture, men pas på hvis du går mod Kragenæs.
 
Dag 7
Vi fortsatte som intet var hændt, og fandt trolden "Frie Vilje" i Maribo.
 
Pilen i Rødbyhavn, hvor man gå op og se byggepladsen for Fehmarn projektet.
 
Der sker lidt af hvert, og man skimter hvor vi engang, får mulighed for at køre i ned undergrunden og dukke op i Tyskland.
 
Det er muligt at komme op på pilen i kørestol eller med rollator.
 
Vi fandt ro ved Hønsevænge Havn, med de flotte røde huse.
 
Sikke en dejlig plet, og det kun én af mange tusinde i Danmark.
Hønsevænge Havn Park4Night #122975.
 
Dag 8
Pomle Nakke på Østfalster blev næste stop. Jeg gad ikke slæbe tabletten med på turen, for jeg har fået lidt respekt for strande, så derfor ingen fotos.
 
Pomle Nakke Park4Night #2557580.
 
Dag 9
Efter tømning og påfyldning af vand på havnen i Stubbekøbing, fortsatte vi over den nye Storstrømsbro til Masnedø, hvor vi gjorde holdt ved fortet.
 
Desværre var fortet lukket pga skimmelsvamp, derfor så vi det kun udefra.
 
Det er et større anlæg som tyskerne bankede ned her. Bygningerne er opført af danske arbejdere og betalt af den danske stat. Tyskerne fik aldrig betalt regningen, som nu er den forældet, men vi  skal jo alle videre.
 
Fra kanontårnet er der fint udsyn mod den nye Storstrømsbro.
 
Selvfølgelig også den gamle bro.
 
Begge Storstrømsbroer i samme billede, taget fra toppen af fortet.
 
Vi valgte at overnatte på den nærliggende P plads, men vi flyttede Signe hen i hjørnet ved skraldebøtten, for ikke at genere nogen.
Masnedø ved Fortet, Park4Night #160524
 
 

Dag 10 og 11 Privat besøg på Jungshoved

 

Dag 12
Planen var egentlig at finde flere trolde vest for København, men højre forhjul på Signe var begyndt at synge lidt, som tegn på et defekt leje. Efter tømning på autocamperpladsen i Næstved, vedtog vi derfor, at liste stille og rolig hjem, da et leje kan synge i dage og nogle gange i uger.

Vi gjorde holdt ved Klinteby Klint, hvor en lokal brugte et par timer på, at fortælle sin livshistorie, og vi lyttede selvfølgelig  lyttede interesseret. Traveturen blev igen uden kamera.
Klinteby Klint, Park4Night #325478.
 
Dag 13
Vi tog chancen og kørte over Storebæltsbroen, og endte ved trolden "Hans Hulehånd" der bor i skoven ved Odense Kanal.
 
Der sidder Hans og passer på, at skorstenen ikke falder ned.
 
Overnatning ved Østre Dæmning i Odense, Park4Night #328964.
 
Dag 14
Bitten Røverdatter i Vissenbjerg blev det sidste. vi oplevede inden den lange hjemtur.
 
Den syngende lyd fra forhjulet var blevet til regulær støj, så vi kontaktede SOS, der kom i løbet af få minutter. Jeg forklarede forløbet, og uden at undersøge Signe, sagde redderen fra SOS, at vi skulle transporteres hjem, da ingen værksteder i nærheden havde tid til at reparere Signe.

SOS er opdelt i distrikter, så fra Vissenbjerg blev vi kørt til Middelfart, hvor vi blev hentet af en anden, som kørte os til Horsens. Sidste etape gik fra Horsens til Randers. Selv om det lyder besværligt, gik det let og smertefrit. Signe kunne køre fra den ene grill den den anden, så skiftene gik pænt hurtigt. Valborg blev i Signe, Jonna fik det magelige sæde ved siden af Chaufføren, og ja,- så måtte jeg tage til takke med den noget ukomfortable plads på bagsædet af SOS bilen.
 
Vores pinsetur endte som en sag, på en skærm hos SOS. Der skal lyde en dybfølt tak til de 3 reddere, der fik Signe og dens beboerne bragt til Randers i god behold.

Selv med vandgang og ture i kranvogne, havde vi som sædvanlig en rigtig fin tur. Signe fik nyt forhjulsleje og min telefon en ny skærm, og så virkede det hele igen, og det gør det stadig.
Det er nok ikke en tur, der lige går i glemmebogen, gode hilsner Signe, Valborg, Jonna og John.

Flere ture med Signe: https://ahrenkiels.dk/acture/acture.htm