SA, Australien
------ Gladys Metha Lear Kook
------ Frederic Shields
Sachsen, Tyskland
------ Johan Gottlieb Fitzner
Saint-Saveier Kirken
------ Karl den Danske
Sakskøbing
------ Nicolai Lorents Rübner Møller
------ Anna Vilhelmine Bøttern
------ Jens Blich
Sakskøbing by og sogn, Maribo amt
------ Poul Grum Hansen Arnkiel
Sakskøbing kirkes sacristi
------ Poul Grum Hansen Arnkiel
Sakskøbing, Maribo amt
------ Lauritz Høy Blich
------ Anna Vilhelmine Bøttern
Salem, Marion, Oregon, USA
------ Eva May Morris
Salinas
------ Hans Jacob Ahrenkiel
Salinas, Californien USA
------ Hans Jacob Ahrenkiel
Salinas, Californien, USA
------ Petra Johanne Petersen
Salling Kirke
------ Maren Christensdatter
Salt Lake City, Salt Lake, Utah
------ Trine Christensen -USA- Hansen
Salt Lake City, Utah
------ Hannah Christina -USA- Olsen
Salt lake City, Utah, USA, 2.ægteskab
------ Peter Ericksen -USA- Øhlenschlæger
Saltbækvig, Bregninge sogn, Holbæk amt
------ Jørgen Georg Ahrenkiel
Saltbækvig, Raklev sogn, Holbæk amt
------ Kristian Jørgen Ahrenkiel Aaholm
Sandby by og sogn, Maribo amt
------ Karen Christine Jensen
sandsynligvis i Skodborg
------ Jørgen Hansen Smid
Sankt Knuds Kirke, Odense
------ Knud ll den Hellige
Sankt Lukas Kirke
------ Carl Oskar Henry Mortensen
Sankt Nicolaus kirke, Flensborg
------ Johannes Jørgensen Boysen
Sankt Olai kirke, Helsingør
------ Jacob Peter Cornelius Koch
Sankt Severin Kirke, GL. Haderslev sogn
------ Carl Gustav Albert Monberg
Sankt Severin sogn, Haderslev
------ Magdalena * Ahrenkiel
Santa Barbara, Californien
------ Johann Hansen Ahrenkiel
Saxkøbing
------ Julie Petra Rübner-Møller
------ Harald Christian Rasmussen
Sb Y
------ Karen Hans Svendsen
Schauby, Løjt sogn, Åbenrå amt
------ Margrethe Marie Kier
Schleswig
------ Erik V af Danmark
------ Agnes Von Brandenburg
------ Valdemar den Store Af Danmark
Schmalstede, ved Brügge, Tyskland
------ Magdalene Selmer
Schmalstedt, Bordesholm, Slesvig
------ Georg Selmer
Schonemattenwag, Hessen
------ Ludwig Øhlenschlæger
Schonemattenwag, Hessen, Tyskland
------ Johann Ludwig Jacob Øhlenschlæger
------ Leonhard Øhlenschlæger
------ Maria Catherine Øhlenschlæger
------ Johann Theobald Øhlenschlæger
------ Anna Elisabetha Øhlenschlæger
------ Anna Margaretha Øhlenschlæger
Schonematterwag, Wald-Michelbach, Tyskland
------ Leonhard Øhlenschlæger
------ Johann Theobald Øhlenschlæger
Schoubølling
------ Ellen Nisdatter
Schoubølling, Bjerning sogn, Haderslev amt
------ Ellen Nisdatter
------ Andreas Roos
------ Nis Andresen Roos
------ Andreas Roos
------ An Dorthe Roos
------ Mathias Peter † Roos
sct Nicolai kirke, Vejle
------ Elna Thomsen
------ Georgia Sørensen
------ Marie Thomsen
------ Emilie Thomsen
------ Aksel Tandebæk Thomsen
------ Hilda Thomsen
Sct Nikolaj Kirke, Kolding sogn, Vejle amt
------ Jens Nielsen Arentoft
Sct Olai, Helsingør sogn, Frederiksborg amt
------ Emil Lauritz Frederik Koch
Sct Pauls Kirke i Århus
------ Else Agnethe Hauge Jensen
sct Pauls sogn, Århus
------ Kristian Sørensen Ahrenkiel
Sct. Catarinæ sogn. Ribe
------ Marie Hansine - Aller Mølle - Ahrenkiel
Sct. Nicolai Kirke, Kolding
------ Dagmar Margrethe Mortensen Ahrenkiel
------ Anna Bothilde Mortensen Ahrenkiel
Sct. Nicolaj kirke Kolding
------ Hans Pedersen Ahrenkiel
sct. Nicolaj kirke, Vejle
------ Hans Ahrenkiel † Sørensen
Sct. Nikolaj, Vejle
------ Ane Johanne Jensen
Sct. Olai, Helsingør sogn, Frederiksborg amt
------ Anna Dorthea Larsen
Sct. Peders kirke i Næstved
------ Oluf - Stensgaard - Bjørnsen
------ Hille Molkte
Sct. Petri kirke, København
------ Jens Peter Hildebrandt
Sct. Petri sogn, København
------ Jens Peter Hildebrandt
Sct.Knuds kirke, Odense
------ Karen Dorthea Kirstine Bless
Sct.Nicolaj Kirke
------ Ejner Baun Nicolaisen
Sct.Nikolaj Kirke, Kolding
------ Anna Ebsen
Sdr Omme
------ Kirsten Nielsdatter
Sdr Vilstrup
------ Jørgen Jørgensen Boysen
Sdr Vium
------ Jacob Jeppesen
Sdr. Bjert
------ Bodel Rasmusdatter Arnkiel
------ Nis Lauritzen
------ Maren Nisdatter
Sdr. Bjert Kirke
------ Inger Hansdatter
Sdr. Omme
------ Niels Hansen
------ Johanna Maria Johnsdatter
------ Hans Nielsen
------ John Christensen Trøllund
------ Christine Maria Johnsdatter
------ Kirstine Nielsdatter
------ Joen Nielsen
------ Johanne Marie* Nielsdatter
------ Hans Christian Nielsen
------ Niels Nielsen
------ Margrethe Nielsdatter
------ Kirsten Hansdatter Dahl
------ Hans Johnsen
------ Hans Berentzen
Sdr. Omme by og sogn, Vejle amt
------ Martin Vilhelm Øhlenschlæger
------ Louise Nielsine Nielsen
Sdr. Omme sogn, Vejle amt
------ Niels Hansen
------ Else Mary Johnsdatter
------ Christen Eskesen
Sdr. Omme, Ribe amt
------ Hans Berentzen
Sdr. Stenderup, Vejle amt
------ Johanne Marie Jørgensdatter
Sdr. Vilstrup
------ Niels Jørgensen Boysen
------ Andreas Lorentzen Boye
Sdr. Vilstrup by og sogn, Vejle amt
------ Andreas Lorentzen Boye
Sdr. Vilstrup sogn, Vejle amt
------ Mette Henriksdatter
Sdr. Vilstrup, Haderslev amt
------ Lorenz Boye
Sdr. Vium
------ Ane Jeppesdatter
------ Kirsten Pedersdatter
Sdr.Bjert Kirke
------ Lauritz Nissen
Sdr.Stenderup Kirke, Vejle amt
------ Laurits Jepsen Damgaard
Sdr.Vilstrup
------ Jørgen Lorentzen Boye
Sdr.Vilstrup by og sogn, Haderslev amt
------ Jørgen Jørgensen Boysen
------ Jørgen Lorentzen Boye
------ Catharina Lorentzdatter Boye
Sdr.Vilstrup, Vilstrup sogn, Haderslev amt
------ Else Marie Petersen
se moderens noter
------ Hans Hansen -Stubbumgård- Ahrenkiel
Se noter
------ Johann Theobald Øhlenschlæger
se noter ved konfirmation
------ Nis Hansen Viborg
se noter.
------ Peder Svenningsen
------ Morten Svenningsen
Seem
------ Tøgger Christensen
------ Maren Michelsdatter
------ Morten Tøgersen
------ Anna Lauritzdatter
------ Johanne Tøgersdatter
------ Michel Hansen
------ Mette Mortensdatter
------ Lauritz Thøgersen
------ Maria Thøgersdatter
Seem Kirke
------ Hansine Kristine Sørensen
------ Michael Thøgersen
------ Maren Michelsdatter
------ Anna Thøgersdatter
------ Morten Tøgersen
Seem sogn, Ribe amt
------ Hansine Kristine Sørensen
Seem, Seem sogn, Ribe amt
------ Tøgger Christensen
------ Anna Lauritzdatter
------ Johanne Tøgersdatter
------ Mette Mortensdatter
------ Lauritz Thøgersen
------ Christen Jespersen Thøgersen
------ Maria Thøgersdatter
Seest
------ Bertel Sørensen Ahrenkiel
------ Ivar Willumsen Øhlenschlæger
------ Ludvig Ericksen -USA- Øhlenschlæger
------ Louise Petersen Lund
------ Emil Kristian Ahrenkiel
------ Klara Margrethe Ahrenkiel
------ Robert Kristian † Ahrenkiel
------ Ejner Kristian † Ahrenkiel
------ Rosaline Marie Ahrenkiel
------ Mette Nielsen
Seest by og sogn, Ribe amt
------ Ivar Willumsen Øhlenschlæger
Seest Kirke
------ Charlotte Poulsen
------ Anna Marie Hansen Lund
Seest Kirke, Ribe amt
------ Jeppe Lauritsen Damgaard
------ Mikkel Peter Mikkelsen
Seest Krog
------ Robert Kristian † Ahrenkiel
Seest Krog, Seest sogn, Vejle amt
------ Robert Kristian † Ahrenkiel
------ Ejner Kristian † Ahrenkiel
------ Rosaline Marie Ahrenkiel
Seest skov, Seest sogn, Ribe amt
------ Anna Marie Hansen Lund
Seest sogn, Vejle amt
------ Emil Kristian Ahrenkiel
Seest, 2.g. 1872 og 3.g. 1883 i Utah
------ Ludvig Ericksen -USA- Øhlenschlæger
Seest, Seest sogn, Ribe amt
------ Ludvig Ericksen -USA- Øhlenschlæger
------ Annie Catharine -USA- Bramson
Seggeling
------ Sindet Jensdatter
Seggelund
------ Ellen Maar (Haar) Matzesdatter
------ Dorthea Juhl
------ Nis † Nissen
------ Caren † Nissdatter
Seggelund, Tyrstrup sogn
------ Peter Hermansen Skøtt
Seggelund, Tyrstrup sogn, Haderslev amt
------ Caroline Petersen Skjøtt
------ Dorthea Juhl
------ Caren † Nissdatter
Seggelund,Tyrstrup sogn, Haderslev amt
------ Nis † Nissen
Selsøgaard, Selsø sogn, Frederiksborg amt
------ Mogens Schwensen
Senest i 1475
------ Johan Bjørnsen -af Stensgaard- Bjørn
Sherbune, Minnesota, USA
------ Tyler Lee Arenkiel
Silderup, Fjelstrup Sogn, Haderslev amt
------ Peder Andersen
Silkeborg by og sogn, skanderborg amt
------ Hilda Dorthea Riemenschneider
Silkeborg kirke
------ Hilda Dorthea Riemenschneider
Silkeborg, Skanderborg amt
------ Hans Eriksen
Sillerup, Fjelstrup sogn, Haderslev amt
------ Matz Thøgesen
------ Jens Iversen
Silleslevøer, Øster Assels sogn, Thisted amt
------ Christen Jensen Øer
Silleslevøer, Øster Assels, Thisted amt
------ Anne Jacobsdatter
Silleslevøer, Østes Assels sogn, Thisted amt
------ Jens Christensen Øer
Silver Bay, Minnesota, USA
------ Harvey Wayne Arenkiel
Simmersted Magstrup sogn, Haderslev amt
------ Niels Nielsen
Simmersted, Maugstrup sogn, Haderslev amt
------ Jordan Andersen
Simmerstedvej 61, Gl Haderslev sogn
------ Ingeline Ahrenkiel
Sindsygeanstalten i Middelfart
------ Christen Hansen
Sindsygeanstalten i Viborg, Viborg amt
------ Jørgen Lorentzen Ahrenkiel
Sjølund mark, Vejstrup sogn, Vejle amt
------ Lydia Marsine Juhl
Sjølund, Vejstrup sogn
------ Laurits Jepsen Damgaard
Sjølund, Vejstrup sogn, Vejle amt
------ Karen Ahrenkiel
------ Anne Kirstine Madsdatter Roos
------ Jeppe Lauritsen Damgaard
Sjørlund, Vejstrup sogn, Vejle amt
------ Mette Cathrine Andersdatter Juhl
Skader kirke, Skader sogn, Randers amt
------ Niels Pedersen Koch
------ Mette Laursdatter
Skads
------ Karen Nielsen Arentoft
------ Karen Marie Nielsen Arentoft
------ Hans Jensen
------ Niels Christian Svenningsen
------ Mette Svenningsen
Skads Kirke
------ Karen Nielsen Arentoft
------ Karen Marie Nielsen Arentoft
------ Hans Jensen
------ Niels Christian Svenningsen
------ Mette Svenningsen
------ Maren Johanne Svenningsen
------ Anna Margrethe Svenningsen
------ Niels Arentoft Svenningsen
Skads, Skads sogn, Ribe amt
------ Karen Marie Nielsen Arentoft
------ Niels Christian Svenningsen
------ Mette Svenningsen
------ Maren Johanne Svenningsen
------ Anna Margrethe Svenningsen
------ Niels Arentoft Svenningsen
Skamby Kirke
------ Claus Knudsen
Skamby sogn, Odense amt
------ Claus Knudsen
Skanderborg Kirkegård
------ Auguste Viktoria From
Skanderborg Rådhus
------ Morten Christian Jørgensen
------ Auguste Viktoria From
Skanderborg sygehus, Skanderborg amt
------ Auguste Viktoria From
Skanderup
------ Kirsten - Hjerndrupgård - Truelsdatter
------ Hans Pedersen Schiøtt
------ Peter Stephensen Møller
------ Mette Katrine Magrete Øhlenschlæger
------ Frederik Pedersen Øhlenschlæger
------ Jacob Jensen Buch
------ Bodil Katrine Schøtt
------ Kirtine Marie Schøtt
------ N.N. † Schøtt
------ N.N. † Schøtt
------ Thomas Hansen Ulf
------ Ejner Jeppesen
------ Peter Antoninus Ahrnkilde Damgaard
Skanderup By og sogn, Ribe amt
------ Mette Marie Refsing
------ Frederik Pedersen Øhlenschlæger
------ Mette Kierstine Thomasdatter
------ Thomas Hansen Ulf
------ Kiersten Thomasdatter
------ Gunder Thomasdatter
Skanderup Kirke
------ Thomas Hansen Ulf
Skanderup mark, Skanderup, Ribe amt
------ Hans Pedersen Schiøtt
Skanderup sogn, Ribe amt
------ Ellen Nielsen
------ Bodil Katrine Schøtt
------ Kirtine Marie Schøtt
------ N.N. † Schøtt
------ N.N. † Schøtt
Skanderup sogn, Skanderborg amt
------ Peter Antoninus Ahrnkilde Damgaard
Skanderup, Skanderup sogn, Ribe amt
------ Erick Peter Øhlenschlæger
------ Anne Marie Pedersdatter Brandt
------ Mette Katrine Magrete Øhlenschlæger
Skibelund, Stenderup sogn, Vejle amt
------ Hansine Petersen Kyed
------ Cecilie Petersen Kyed
Skibet
------ Niels Christian Larsen
Skibet sogn, Vejle amt
------ Niels Christian Larsen
Skieldager, Gram sogn, Haderslev amt
------ Karen Nisdatter
Skive
------ Ane Dorthea Hansen
------ Maren Laura Meta Hansen
------ Niels Gregers Hansen
------ Ove Anders Ovesen Hansen
------ Else Klara Hansen
Skiødebjerg , Vorbasse sogn, Ribe amt
------ Anders Pedersen
Skiødebjerg, Vorbasse sogn, Ribe amt
------ Peder Andersen
------ Anne Sørensdatter
Skjoldbjerg
------ Jens Enebjerg Sørensen
Skjoldbjerg Kirke, Vorbasse sogn
------ Anna Marie Sørensen
Skjoldbjerg, Frederiksnåde, Vorbasse sogn, Ribe amt
------ Hans Christian Hansen
Skjoldbjerg, Vorbasse sogn
------ Søren Johannes Øhlenschlæger
------ Magnus Øhlenschlæger
------ Magnus Eriksen Øhlenschlæger
------ Aage Verner Eriksen Øhlenschlæger
------ Jens Enebjerg Sørensen
Skjoldbjerg, Vorbasse sogn, Ribe amt
------ Karen Nielsen
------ Margrethe Øhlenschlæger
------ Niels Nielsen
------ Jens Erik Michael Eneberg
------ Poul Henning Eneberg
------ Flemming Eneberg
Skjoldborg
------ Jesper Pedersen
Skobekhus, Borris sogn, Ringkøbing amt
------ Giertrud Marie Pedersen
Skodborg
------ Mette Marie -Brenduhr Mølle- Ahrenkiel
------ Mathias Kristian Ahrenkiel
------ Christian Madsen Ahrenkiel
------ Mette Marie Jørgensen
------ Jørgen Jensen * - USA - Ahrenkiel
------ Lorentz Lorentzen - USA.- Ahrenkiel
------ Jørgen Madsen* Ahrenkiel
------ Peder Pedersen Fræhr
------ Anders Nielsen Bruun
------ Mathias Jørgen Nielsen Bruun
------ Anne Sophie Hansen
Skodborg Mark, Skodbog sogn, Haderslev amt
------ Mette Marie -Brenduhr Mølle- Ahrenkiel
Skodborg Mark, Skodborg sogn, Haderslev amt
------ Mette Marie Jørgensen
Skodborg sogn, Haderslev amt
------ Christian Madsen Ahrenkiel
------ Jørgen Jensen * - USA - Ahrenkiel
------ Lorentz Lorentzen - USA.- Ahrenkiel
------ Jep Michelsen Ravn
------ Marie Svenning
------ Jørgen Madsen* Ahrenkiel
------ Anne Marie Thomsen Ahrenkiel
------ Niels Andersen Bruun
------ Anders Nielsen Bruun
------ Mathias Jørgen Nielsen Bruun
------ Jørgen Hansen Smid
------ Anne Sophie Hansen
------ Johan Holst
------ Anna Thuesen
Skolegade 14, Kolding by og sogn, Vejle amt
------ Svend Aage Mortensen Ahrenkiel
Skolestuen på Bransø
------ Margrethe Nielsen
Skovang i Frederiksnåde
------ Johannes Eriksen Øhlenschlæger
Skovbølling
------ Jørgen Hansen
------ Ann Dorthe Erichsdatter
------ Nis Andresen Roos
------ Laue † Hansen
Skovbølling Mark
------ Hans Bundesen
Skovbølling, Bjerning sogn
------ Andreas Peter Skøtt
------ Nis Hansen Viborg
Skovbølling, Bjerning sogn, Haderslev amt
------ Ann Dorthe Erichsdatter
------ Laue Hansen
Skovbølling, Bjerning sogn, Haderslev amt
------ Anne Kirstine Roos
------ Hans Bundesen
------ Erich Jørgensen
------ Ann Nisdatter
------ Andreas Nissen * Roos
------ Niels Bundesen Sandholt
------ Laue † Hansen
------ Maren Hansen
------ Hans Jørgensen
------ Sidsel Jørgensdatter
------ Maren Jørgensen
Skovbølling,Bjerning sogn,Haderslev amt
------ Kristiane Charlotte Lovise * Krog
Skovhus
------ Niels Bertelsen
------ Bertel Nielsen
------ Bertel Lauridsen
Skovhus på Helms Gård
------ Niels Bertelsen
Skovhus, Aller sogn, Haderslev amt
------ Knud Matzen
Skovhuse
------ Matz Lauritsen
------ Kirsten Hansen † Matzdatter
------ Knud Hansen † Matzen
Skovhuse, Aller sogn
------ Maria Knudsen
Skovhuse, Aller sogn, Haderslev amt
------ Catharina Maria Madsdatter
------ Matz Lauritsen
------ Kirsten Hansen † Matzdatter
------ Knud Hansen † Matzen
------ Kirsten Matzdatter
------ Lauritz Matzen
------ Mette Maria Madsdatter
Skovridergaarden Brandtshuus, Herfølge sogn, Præstø amt
------ Esaias Monefeldt
------ Justus Augustus Monefeldt
Skovrup,Taps sogn, Haderslev amt
------ Maria Catharine Rasmusdatter Gellert
Skovvang
------ Hans Kristian Eriksen Øhlenschlæger
------ Niels Jacob Eriksen † Øhlenschlæger
------ Niels Jacob Eriksen † Øhlenschlæger
Skovvang, Frederiksnåde, Vorbasse sogn, Ribe amt
------ Villum Eriksen Øhlenschlæger
------ Karl Stinus Eriksen Øhlenschlæger
------ Jacob Peter Øhlenschlæger
------ Hans Kristian Eriksen Øhlenschlæger
------ Niels Jacob Eriksen † Øhlenschlæger
------ Niels Jacob Eriksen † Øhlenschlæger
Skrave
------ Lorentz Lorentzen - USA.- Ahrenkiel
------ Mette Nielsdatter
------ Marius Christian Ahrenkiel
------ Anne Marie Thomsen Ahrenkiel
------ Christine Johanne Petersen
------ Henning Møller Juhl
------ Anna-Marie Juhl
Skrave Kirke, Skrave sogn, Haderslev amt
------ Nis Nielsen Riis
Skrave kirkegård
------ Bjarne Juhl
Skrave sogn, Haderslev amt
------ Katrine Bjerrum
------ Mette Nielsdatter
------ Jens Møller Juhl
------ Niels Jensen
------ Cathrine Christensdatter
Skrave, Haderslev amt
------ Ane Madsen
Skrydstrup
------ Anneken Marie Skøtt
------ Cathrine Sophie Ahrenkiel
------ Alma Ahrenkiel
------ Adele † Ahrenkiel
------ Thomas Ahrenkiel
------ Carl Jørgensen Ahrenkiel
------ Bodil Cathrine Hørlyck
------ Carl Sophus * Ahrenkiel
------ Martha Cathrine Ahrenkiel
------ Carl Sophus Ahrenkiel
------ Hans Fuglsang † Ahrenkiel
------ Mette Malene Michelsen
Skrydstrup sogn, Haderslev amt
------ Johannes Ahrenkiel
------ Anne Sophie Thomsen
------ Jørgen Hansen Thomsen Ahrenkiel
------ Carl Sophus * Ahrenkiel
------ Sophus * Ahrenkiel
------ Hans Nielsen Gram
------ Mette Malene Michelsen
Skrydstrup, Haderslev amt
------ Carl Jørgensen Ahrenkiel
Skt Johannes Kirke
------ Harald Rudolf Ahrenkiel
------ Helga Mathilde Emilie Ahrenkiel
Skt Johannes Kirke, København
------ Karl Emil Ahrenkiel
------ Mathilde Claudine Mathisen
Skt Matthæus sogn, Københavns amt
------ Harald Ahrenkiel
Skt Stefan Kirke
------ Karl Albert Henry Mortensen
------ Valdemar Georg Mortensen
Skt Thomas Kirke
------ Oskar Ferdinand Mortensen
------ Mette Marie Henriksen
Skt. Jacobi, Varde
------ Marcus Pedersen Wøldike
Skt. Johannes kirken
------ Carl Rudolph Ahrenkiel Schrøder
Skt. Katarina i Ribe
------ Christian Frederik Wilhelm Aanst
Skt. Poul Kirke
------ Birgitte Maria -Høkkelbjerg- Ahrenkiel
Skt.Lukas Kirke, København amt
------ Estrid Waaben
Skt.Thomas, Skt. Thomas sogn, Kbh. amt
------ Fredy Albert Christian Mortensen
Sktydstrup, Skrydstrup sogn, Haderslev amt
------ Anneken Marie Skøtt
Skulbøl
------ Maren Jeppesdatter
Skulbøl, Hemmet sogn,
------ Gregers Lauridsen
Skuldbøl, Hemmet sogn, Ringkøbing amt
------ Karen Jeppesdatter
------ Jeppe Dynesen
------ Mette Jacobsdatter
------ Maren Jeppesdatter
------ Maren Jeppesdatter
------ Dynes † Jeppesen
------ Dynes † Jeppesen
------ Ane Jeppesdatter
------ Jacob † Jeppesen
------ Udøbt Søn † Jeppesen
------ Thomas Jeppesen
------ Anne Marie † Jeppesdatter
------ Jacob Jeppesen
------ Morten † Pedersen
------ Morten Pedersen
------ Jeppe Dynesen Pedersen
------ Mette Cathrine Pedersdatter
Skuldbøl. Hemmet sogn, Ringkøbing amt
------ Christen Dynesen
Skyttegade 8,3., Skt Stefan sogn, Kbh amt
------ Valdemar Georg Mortensen
Skyttegade 8,3., Skt Stefan sogn, Kbh. amt
------ Karl Albert Henry Mortensen
Skærbæk
------ Kjersten Lorentzen
------ Vera Andersen
------ Martha Johanne Kathrine Terkelsen
------ Christian Terkelsen
------ Anthoni Terkelsen
------ Johanne Kirstine Thomsen
------ Jacob Fyhn
------ Otto Johannes Diedrichsen
Skærbæk by og sogn, Tønder amt
------ Kjersten Lorentzen
Skærbæk sogn, Tønder amt
------ Vera Andersen
------ Peter Chresten Andersen
------ Martha Johanne Kathrine Terkelsen
------ Jenny Kjestine Schmidt
------ Anthoni Terkelsen
------ Johanne Kirstine Thomsen
Skærbæk sohn Tønder amt
------ Johanne Kirstine Thomsen
Skærbæk, Ribe amt
------ Kristian Poulsen Schmidt
Skærup sogn, Vejle amt
------ Johann Meiger
------ Wibeke Nicolai
Skødegård, Vorbasse sogn, Ribe amt
------ Niels Nielsen
Skåne
------ Sophia Arnchil
Slagelse
------ Peder * Wøldike
Slagtergade 619, Haderslev by og amt
------ Carl Gustav Albert Monberg
Slagtergade 676, Haderslev by og sogn
------ Cathrine Marie Hansdatter * Ahrenkiel
Slagtergade 691, Haderslev
------ Carl Gustav Albert † Monberg
Slagtergaden, Haderslev by og amt
------ Jens Jensen
Slangerup, Frederiksborg amt
------ Erik Ejegod af Danmark
Slesvig
------ Marie Elisabeth Niemann
------ Charles Christian de Chabert
Slotfeld, Møgeltønder sogn, Tønder amt
------ Hans Carl Petersen
Slotsmøllen, Haderslev
------ Peder Christiansen
Sode, med Niels Jensen
------ Kiesten -Langmoos- Christiansdatter
Sodegård, Halk
------ Maren -Langmoes- Simonsdatter
Soedgård, Halk by og sogn, Haderslev amt
------ Hans - Soedgård - Knutzen
Soedgård, Halk Sogn
------ Knud - Soedgård - Jensen
Soedgård, Halk sogn Haderslev amt
------ Jep Jepsen
------ Knud -Soedgård- Jensen
Soedgård, Halk sogn, Haderslev amt
------ Knud -Soedgård og Langmoes- Hansen
------ Jens - Soedgård - Jepsen
------ Hans -Soedgård - Hansen
------ Knud -Soedgård- Nielsen
------ Niels -Soedgård- Knutzen
------ Simon- Soedgård Nielsen
------ Jens -Soedgård- Nielsen
------ Marin -Soedgård- Nielsen
Soedgård, Halk sogn, Haderslev amt (1)
------ Matz -Soedgård - Hansen
Soedgård, Halk sogn, Haderslev amt.
------ Henrik -Soedgård- Hansen
Solbjerg
------ Julie Petra Rübner-Møller
------ Harald Christian Rasmussen
Solbjerg Hirkeg.
------ Mette Marie Henriksen
Solbjerg Kirke
------ Ane Maria Svenningsen Øer
Solbjerg Kirke, Sundby sogn
------ Anders Jensen Svenningsen Øer
Solbjerg kirke, Sundby Sogn.
------ Karen Svenningsdatter
Solbjerg, Thisted amt
------ Johanne Josephsdatter
Sommer, USA
------ Henry Frandsen
Sommersted
------ Peder Andersen Wøldike
Sommersted
------ Catharina Margaretha Wøldike
------ Magdalene Dor. Nicolausdatter Heniochus
Sommersted by og sogn, Haderslev amt
------ Peder Andersen Wøldike
------ Catharina Magdalene Buch
------ Nicolaus Knudsen Heniochus
Sommersted sogn, Haderslev amt
------ John Ahrenkiel
------ Peder Nielsen
Sommersted, Haderslev amt
------ Hans Janus Jacobsen Buch
Sommerstedby og sogn, Haderslev amt
------ Magdalene Dor. Nicolausdatter Heniochus
Sorild, Vilstrup sogn, Ribe amt
------ Jesper Hansen Gehlert
Sorø
------ Margarethe Olufsdatter Glug
------ Helena Guttormsdatter
------ Erik Christoffersen Løvenbalk
------ Christoffer ll af Danmark
Sorø Kirke
------ Absalon
Sorø kloster
------ Absalon
Sorø Klosterkirke
------ Asser Skjalmsøn Rig Hvide
------ Ebbe Skjalmsøn Hvide
------ Margarethe Olufsdatter Glug
------ Gyda Ebbesdatter Hvide
------ Ragnhil af Danmark
Sorø Slotskirke
------ Inge Eriksdatter
------ Esben Assersøn Snare Hvide
Sorø sogn, Sorø amt
------ Marie Benedicte Wøldike
Sottrup, Bylderup sogn, Tønder amt
------ Christian Bruun
Sparretorn hovedgård, Føns sogn, Odense amt
------ Edvard Rasmussen
Sparretorn, Føns sogn, Odense amt
------ Rudolf Arnold Emmerik Rasmussen
------ Harald Valdemar Rasmussen
------ Katrine Matilde Elisabeth Rasmussen
Sporongsgaard, Vorbasse sogn, Ribe amt
------ Knud Christensen
Sporonsgård, Frederiksnåde, Vorb.sogn, Ribe amt
------ Maren Svendsdatter
Sporonsgård, Vorbasse sogn, Ribe amt
------ Kiersten Marie Andersdatter
Sporrongsgaard, Vorbasse sogn
------ Kiersten Andersdatter
Sporrongsgaard, Vorbasse sogn, Ribe amt
------ Marie Magrethe Knudsen
------ Christen Knudsen
------ Niels Knudsen
------ Christiane Knudsen
Sporrongård, Vorbasse sogn, Ribe amt
------ Maren Knudsen
Springfield, Illinois, USA
------ Ingvard Hansen Arenkiel
Springfield, Sagamon, Illinois
------ Eliza
Springfield, Sangamon, Illinois
------ Anna Ahrenkiel
------ Chris Ahrenkiel
------ Ester Ahrenkiel
St. Almstok, Randbøl sogn, Ribe amt
------ Karen Marie Christensen
------ Anna Øhlenschlæger
St. Almstok, Randbøl sogn, Vejle amt
------ Kirsten Laursdatter
------ Hans Kristian Kristensen
ST. Andrews United Church, Manse
------ Jes Hansen Ahrenkiel
------ Laura Armstrong
St. Anst, Anst sogn, Ribe amt
------ Eriksine Øhlenschlæger
St. Bendts Kirke, Ringsted
------ Berengaria De Bourgogne
------ Knud Lavard
St. Catharine Kirken, Lübeck
------ Erik Sergebodssøn -Rundtoft- Krummedige
St. Heddinge
------ Andreas Wøldike
------ Anne Christiane Dorothea Bræstrup
St. Hedinge by og sogn, Præstø amt
------ Anne Christiane Dorothea Bræstrup
St. Lukes church, South Melbourne, Australien
------ Jacob Peter Cornelius Koch
St. Marienkirche
------ Friedrick Thomas Christian Georg Wolff
ST. Pauls Kirke, Kbh.
------ Daisy Meyer
St.Ansgars Kirke, Bramminge
------ Hans Christian Sørensen
St.Cloud, Stearns, MN, USA
------ Irene Barbara Arenkiel
Stadtgrund, Haderselv by og amt
------ Hans Knudsen Petersen
Stadtgrund, Haderslev by og amt
------ Tonnes Hansen Petersen
Stadtgrund, Haderslev by og sogn
------ Peter Hansen Petersen
Staffort
------ Wilhelm Simonsen Fitzner
Staffort, Pfalz, Bayern, Tyskland
------ Wilhelm Simonsen Fitzner
Stagstrup, Sundby sogn Thisted amt
------ Karen Svenningsdatter
Staksrode Mølle
------ Sophie Amalie Bredal
------ Mariane Leerager
------ Mette Amalie † -Staksrode Mølle- Ahrenkiel
------ Søren † -Staksrode Mølle- Ahrenkiel
------ Mette Marie * -Staksrode Mølle- Ahrenkiel
------ Anton Pedersen * -Staksrode Mølle- Ahrenkiel
------ Anton Petersen † -Staksrode Mølle- Ahrenkiel
Staksrode Mølle, Stouby sogn, Vejle amt (1)
------ Mette Amalie -Staksrode Mølle- Ahrenkiel
------ Mette Amalie † -Staksrode Mølle- Ahrenkiel
------ Sophie Amalie -Staksrode Mølle- Ahrenkiel
------ Ane † -Staksrode Mølle- Ahrenkiel
------ Peter Kristian Petersen -Staksrode Mølle- Ahrenkiel
------ Søren † -Staksrode Mølle- Ahrenkiel
------ Mette Marie * -Staksrode Mølle- Ahrenkiel
------ Sophie Amalie Ahrenkiel
------ Sønniche Peter -Staksrode Mølle- Ahrenkiel
------ Hans Petter* -Staksrode Mølle- Ahrenkiel
------ Jens Jørgen Ahrenkiel
------ Anton Petersen † -Staksrode Mølle- Ahrenkiel
Stanedhuus, Drenderup Mark
------ Karen Møllers Sørensdatter
Starup
------ Frieda Margrethe Petersen
------ Jens Peter Kloster
------ Jens Kloster
------ Anna Christine Sophie Petersen
------ Peter Hansen Højer
------ Anne Sophie Højer
------ Knud Hansen Højer
------ Jacob Hansen Højer
------ Ellen Maria Højer
------ Johannes Højer
------ Maria Højer
Starup kirke
------ Laurine Margrethe Sofie Ahrenkiel Mortensen
------ Jens Peder Jensen
------ Hans From
Starup Kirke V, Starup sogn, Ribe amt
------ Laurs Rasmussen
Starup Kirke, Haderslev amt
------ Jens Peter From
------ Kirstine Hansen Skov
Starup sogn, Haderslev amt
------ Jens Peter Kloster
Starup, Haderslev amt
------ Jørgen Jensen
------ Hans From
Staunsbjerg
------ Mette Marie Sørensdatter
Stavedhuus, Drendrup Mark, Ødis sogn, Vejle amt
------ Maren Sørensdatter
Stavskær, Horne sogn, Ribe amt
------ Voldborg Sørensdatter
stc Nicolai kirke, Vejle
------ Gudrun Ahrenkiel Sørensen
Stearns, Minnesota, USA
------ Linda Joan Arenkiel
------ Terry Lee Arenkiel
------ Wayne Michael Arenkiel
------ Julie Marie Arenkiel
Steensgaard
------ Bjørn -Steensgaard- Olufsen
Stenalt
------ Laurits - Stenalt- Mus
Stenalt, Ørsted sogn, Randers amt
------ Anna Andersdatter - Steensgaard - Bjørn
------ Anne Lauritsdatter - Stenalt - Mus
------ Laurits - Stenalt- Mus
------ Gertrud Jensdatter Løvenbalk
------ Mette Strangesdatter Bild
Stenderup
------ Sophie Andreasdatter Arnkiel
Stenderup
------ Carl Christian Jørgensen
------ Maren Clausen * Arenkiel
------ Cathrine Hansine Jørgensen Dall
------ Jørgen Peter Jørgensen Dall
------ Jens Jørgen Jørgensen Dall
------ Christine Caroline Jørgensen Dall
------ Niels * Ahrenkiel
------ Mads Christiansen
------ Matthias Clausen † Arenkiel
------ Bodil † Andersdatter
------ Anna Knudsdatter
------ NN † Christensdatter
------ Kirsten † Christensdatter
------ Niels Hansen Trøllund
------ Hansine Petersen Kyed
------ Peder Nielsen Trøllund
------ Niels Pedersen Trøllund
------ Peder † Knudsen
------ Karen Mortensdatter
------ Morten Nielsen
Stenderup ?
------ Anna Jensdatter
Stenderup by og sogn, Ribe amt
------ Ane Marie Sørensdatter
------ Anders Jensen
Stenderup kirke
------ Michael Emanuel Michaelsen
------ Lydia Hilda Michaelsen
------ Hildur Augusta Michaelsen
------ Sigvard Kristian Michaelsen
------ Hans Emil Michaelsen
------ Ruth Helga Michaelsen
------ Karl Tolstrup Michaelsen
------ Karen Mortensdatter
------ Karen Christensdatter
------ Maren Nielsdatter
Stenderup sogn, Haderslev amt
------ Maren Clausen * Arenkiel
------ Matthias Clausen † Arenkiel
Stenderup sogn, Vejle amt
------ Carl Christian Jørgensen
------ Maren Clausen * Arenkiel
------ Cathrine Hansine Jørgensen Dall
------ Jørgen Peter Jørgensen Dall
------ Jens Jørgen Jørgensen Dall
------ Christine Caroline Jørgensen Dall
------ Niels * Ahrenkiel
Stenderup sogn, Vejle amt, 2 g. 11 feb 1915
------ John Nielsen
Stenderup, Ansager sogn, Ribe amt
------ Knud Andersen
------ Bodil † Andersdatter
------ Kiersten Andersdatter
------ Anna Knudsdatter
------ Knud Pedersen
------ John Christensen Trøllund
------ Christen Trøllund
------ NN † Christensdatter
------ Kirsten † Christensdatter
------ Maren Johnsdatter
------ Niels Hansen Trøllund
------ N.N. N.N. Datter
------ Maren Knudsdatter
------ Kirsten Nielsdatter Trøllund
------ Mette Nielsdatter Trøllund
------ Hans Nielsen Kirkegård
------ Niels Pedersen Trøllund
------ Bodil Hansdatter
------ Maren Nielsdatter
------ Hans Nielsen Trøllund
------ Anna Nielsdatter
------ Morten Nielsen
Stenderup, Ansager sogn, Ribe amt (1)
------ Anders Pedersen
------ Anna Catrina Andersdatter
------ Anna Maria Andersdatter
------ Kiersten Marie Andersdatter
------ Bodil Andersdatter
------ Knud † Andersen
------ Anna Pedersdatter
------ Maren Knudsdatter
------ Peder Nielsen Trøllund
------ Peder † Knudsen
------ Bodil Kirstine Andersdatter
------ Karen Mortensdatter
------ Karen Christensdatter
------ Jens Pedersen
------ Bodil Pedersdatter
------ Kirsten Nielsdatter
------ Christine Nielsdatter
------ Mette Nielsdatter
------ Johanne Nielsdatter
------ Johanne Christensdatter
Stenderup, Ansager sogn,.Ribe amt
------ Peder Andersen
Stenderup, Føvling sogn, Ribe amt
------ Kirsten Marie Jensdatter
Stenderup, hjemmedøbt, conf i kirken 13 marts 1814
------ Ane Marie Sørensdatter
Stenderup, Stenderup sogn, Ribe amt
------ Karen Nisdatter
Stenderup, Stenderup sogn,Vejle amt
------ Sophie Andreasdatter Arnkiel
Stenderup, Vejle amt
------ Anne Marie Jørgensdatter Ahrenkiel
Stendrup
------ Knud † Andersen
Stensballe Møllegård, Vær sogn, Skanderborg amt
------ Anna Marie Ahrenkiel
Stensgaard
------ Oluf Bjørnsen
Stenvang i Skjoldbjerg, Vorbasse sogn, Ribe amt
------ Anna Marie Sørensen
------ Jens Kristian Eneberg Sørensen
------ Karen Dorthea Sørensen
Stenvang i Skjoldbjerg,Vorbasse sogn, Ribe amt
------ Søren Marius Vinther Sørensen
Stepping
------ Ove Ahrenkiel Hansen
------ Marie Stephansdatter
------ Marie Kirstine Lollik
------ Jeppe Brandorff
------ Jeppe Olufsen Brandorff
------ Marie Katrine Ankersen
------ Claus Lorentzen
------ Anna Jørgensdatter
Stepping by og sogn, Haderslev amt
------ Anna Clausdatter
------ Claus Lorentzen
Stepping kirke
------ Jacob Iversen
------ Marie Justdatter Kjier
------ Peder Villadsen Kragelund
Stepping sogn, Haderslev amt
------ Søren Christensen
------ Marie Stephansdatter
------ Sønnich Jessen
Steppingsogn, Haderslev amt
------ Ingeborg Nisdatter
Stettin
------ Johann Heinrich Runge
Stevelt, Øsby sogn, Haderslev amt
------ Hans Paulsen
Stevning, Svenstrup sogn, Sønderborg amt
------ Jens Krog
Stilbjerg, Ringgive sogn, Vejle amt
------ Birthe Kathrine Sørensen
Stockelsdorf
------ Catharina Christina Fick
Stockelsdorf, Rensefeld
------ Hans Friedrich Hinrich Scheel
------ Catharina Christina Fick
Stockholm, af pest
------ Catharina * Arnchil
Stokholm
------ Erik Joensson Swam
Stollig
------ Thyra Jesdatter Elberg
------ Jes Hansen Ahrenkiel
------ Theodor * Ahrenkiel
------ Theora Hansen * Ahrenkiel
------ Jes Hansen Ahrenkiel
------ Thyra Margrethe Ahrenkiel
Stollig, Løjt sogn
------ Metta Holdt
------ Marie Moos
Stollig, Løjt sogn, Åbenrå amt
------ Hans Erichsen Ahrenkiel
------ Thyra Jesdatter Elberg
------ Jes jepsen Elberg
------ Jes Hansen Ahrenkiel
------ Jørgen Hansen Ahrenkiel
------ Hans Ahrenkiel
------ Marie Ahrenkiel
------ Margrethe Hansen Ahrenkiel
------ Marie Cathrine Hansen Ahrenkiel
------ Theora Hansen * Ahrenkiel
------ Jes Hansen Ahrenkiel
------ Hans Hansen Ahrenkiel
------ Eduard Hansen Ahrenkiel
------ Johann Hansen Ahrenkiel
------ Marie Hansen Ahrenkiel
------ Theodor Hansen Ahrenkiel
------ Jesper Jespersen
------ Thüra Margrethe Ahrenkiel
------ Marie Bothilde Ahrenkiel
------ Jes Hansen Ahrenkiel
------ Cathrine Hansine Ahrenkiel
------ Thyra Margrethe Ahrenkiel
------ Jes Jespersen
Stolling, Løjt sogn, Åbenrå amt
------ Theodor * Ahrenkiel
Store Ahle, Vorgod sogn, Ringkøbing amt
------ N.N. Wistisdatter
------ Wisti Christensen
Store Anslet
------ Nis Clausen Jacobsen
Stouby
------ Peder Christian -Aller Mølle- Ahrenkiel
------ Sophie Amalie Bredal
------ Mette Amalie -Staksrode Mølle- Ahrenkiel
------ Mariane Leerager
------ Mette Amalie † -Staksrode Mølle- Ahrenkiel
------ Sophie Amalie -Staksrode Mølle- Ahrenkiel
------ Ane † -Staksrode Mølle- Ahrenkiel
------ Peter Kristian Petersen -Staksrode Mølle- Ahrenkiel
------ Søren † -Staksrode Mølle- Ahrenkiel
------ Mette Marie * -Staksrode Mølle- Ahrenkiel
------ Sophie Amalie Ahrenkiel
------ Sønniche Peter -Staksrode Mølle- Ahrenkiel
------ Hans Petter* -Staksrode Mølle- Ahrenkiel
------ Jens Jørgen Ahrenkiel
------ Kirstine Maria Petersen
------ Anton Petersen † -Staksrode Mølle- Ahrenkiel
------ Else Marie Petersen
------ Peder Lodal Pedersen
Stouby Kirke
------ Niels Mikkelsen Damgaard
Stouby Mølle
------ Sønniche Peter -Staksrode Mølle- Ahrenkiel
Stouby sogn
------ Mette Amalie -Staksrode Mølle- Ahrenkiel
Stouby sogn, Vejle amt
------ Anders Nielsen
------ Else Marie Petersen
------ Anker Pedersen
------ Kirsten Augusta Bork
Stouenberg Mølle, Urlev sogn, Vejle amt
------ Jens Sørensen Leerager
------ Anne Pedersdatter Christiansen
Stouenberg Mølle,Urlev sogn, Vejle amt
------ Mariane Leerager
Stouenbjerg Mølle, Urlev sogn, Vejle amt
------ Birthe Leerager
Strandelhjørn, Bevtoft sogn, Haderslev amt
------ Ida Marie Holst
Strandgaden nr.16, Assens
------ Peder Jacobsen - Grillenborg- Baagøe
Strellev
------ Johanna Maria Johnsdatter
------ Else Mary Johnsdatter
------ Christine Maria Johnsdatter
------ Christen Johnsen
------ Christen Trøllund
Strellev sogn, Ribe amt
------ Johanna Maria Johnsdatter
------ Else Mary Johnsdatter
------ Christine Maria Johnsdatter
------ Christen Johnsen
Straarupgård
------ Elsabe Mathiasdatter - Beyerholm - Voeth
Stubberup, Odense amt
------ Stig Andersen Hvide
Stubbum
------ Knutz -Stubbumgård-
------ Jes Pedersen
------ Iver - Stubbumgård - Pedersen
------ Knud Hansen Højer
------ Tonnes Hansen Højer
------ Maren Jørgensdatter Ahrenkiel
------ Hans Hansen - Stubbumgård- Ahrenkiel
------ Mette Albrechtsdatter
------ Søren Hansen Ahrenkiel
------ Hans † Schmidt
------ Jørgen Hansen Schmidt
------ Eskild † Bram
------ Laue Jørgensen
------ Hans Pedersen Schmidt
------ Peder Bertelsen
------ Kirsten Clausdatter
------ Bertel Pedersen Schmidt
------ Andreas † Ahrenkiel
------ Cathrine Elisabeth † Arnkiel
------ Karen Jeppesdatter Schmidt
------ Ane Kathrine Sørensdatter Ahrenkiel
------ Nis Hansen
------ Karen Hansdatter Ahrenkiel
------ Hans Hansen † Høyer
------ Hans Hansen † Højer
------ Hans Hansen Ahrenkiel
------ Mette Kathrine Beck
------ Poul Berthelsen
------ Johanne Marie Ahrenkiel
------ Hans Peter Jørgensen † Ahrenkiel
------ Jens Pedersen
------ Anna Magrethe Jørgensdatter Arnkiel
------ Knud Matzen
------ Anna Catrine Pedersdatter
------ Anna Cathrina Pedersdatter
------ Karen Pedersdatter Schmidt
------ Kirstine Pedersdatter Schmidt
------ Peder Pedersen Schmidt
------ Inger Sophia Knudsdatter Dam
------ Mette Marie Fisker
------ Inger Marie † Bram
------ Andreas Carl † Krog
------ Maren Pedersdatter
------ Jep Eschildsen
------ Inger Sophie Krog*
------ Inger Sophie Krog*
------ Sophie Cathrine Krog*
Stubbum Aller sogn
------ Søren Hansen Ahrenkiel
Stubbum Aller sogn
------ Jørgen Hansen † Ahrenkiel
------ Mette Marie † Ahrenkiel
Stubbum Aller sogn
------ Jens Nielsen
Stubbum Aller sogn, Haderslev amt
------ Elvine Christine Nielsen
Stubbum Gård, Aller sogn, Haderslev amt
------ Anne Marie Jørgensdatter Ahrenkiel
Stubbum Kirke, 2. ægteskab
------ Jens Peter Krog
Stubbum, Aller sogn, Haderslev amt
------ Anne Marie Sørensdatter Ahrenkiel
------ Christian Sørensen Ahrenkiel
Stubbum, Aller
------ Catharina - Stubbumgård - Iversdatter
Stubbum, Aller sogn
------ Kirstine Jeppesdatter
------ Peter Christiansen Ahrenkiel
------ Maren Jørgensdatter
Stubbum, Aller sogn Haderslev amt
------ Jørgen Jørgensen Ahrenkiel
------ Hans Schmidt
Stubbum, Aller sogn, Haderselv amt
------ Hans Jørgen Hansen † Ahrenkiel
Stubbum, Aller sogn, Haderslev amt
------ Maren Schmidt
------ Mette Knuds
------ Jørgen Hansen Ahrenkiel
------ Mette Cathrine Ahrenkiel
------ Søren Jørgensen Ahrenkiel
------ Inger Jørgensdatter Ahrenkiel
------ Hans Jørgen Ahrenkiel
------ Jørgen Hansen Ahrenkiel
------ Hans † Schmidt
------ Jørgen Hansen Schmidt
------ Jørgen Madsen Lauesen Bram
------ Anne Sophie † Bram
------ Eskild Laugesen
------ Jørgen Eskildsen Bram
------ Marie Christine Ahrenkiel
------ Maren Jørgensdatter Schmidt
------ Cathrine Schmidt
------ Datter † Ahrenkiel
------ Andreas † Ahrenkiel
------ Maria Augusta Margaretha Staacke
------ Helga Ida Alfrida Christiansen
------ Jørgen Christian Ahrenkiel
------ Hans Jepsen Ahrenkiel
------ Bodel Marie Hansdatter
------ Johanne Marie * Ahrenkiel
------ Nis Hansen
------ Hans Hansen † Høyer
------ Hans Hansen † Højer
------ Eskild Sønniksen
------ Eskild Sønnichsen Bram
------ Maren Dall
------ Hans Hansen Ahrenkiel
------ Anne Iversen
------ Mette Hansdatter
------ Inger Hansen
------ Hans Jacob Ahrenkiel
------ Anne Maria Ahrenkiel
------ Iver Hansen † Ahrenkiel
------ Karen Marie Ahrenkiel
------ Johanne Marie Ahrenkiel
------ Hans Peter Jørgensen † Ahrenkiel
------ Jens Peter Krog
------ Johan Peter Thulstrup -Stubbumgård- Krog
------ Ellen Marie Dorthea Krog
------ Peter Hansen Schmidt
------ Mette Kirstine Schmidt
------ Peder Rasmussen Ahrenkiel
------ Niels Knudsen
------ Elisabeth Knudsen
------ Sara Hansdatter
------ Inger Sophia Knudsdatter Dam
------ Catrina Maria Mathiasdatter
------ Anne Sophia Lauesdatter Bram
------ Anne Jensdatter
------ Mette Marie Fisker
------ Carl Jørgensen Ahrenkiel
------ Anne Dothea Nisdatter
------ August Jepsen Ahrenkiel
------ Inger Marie † Bram
------ Hans Jørgen Ahrenkiel
------ Marie Lene Ahrenkiel
------ Anne Ahrenkiel
------ Anne Kirstine Ahrenkiel
------ Elsabeth Hansdatter
------ Anna Sophia Hansdatter
------ Hans Schmidt
------ Kristiane Charlotte Lovise * Krog
------ Andreas Carl † Krog
------ Inger Marie Bram
------ Hans Peter Schmidt
------ Hans Peter Schmidt
------ Eschild Lauesen Bram
------ Anne Cathrine Schmidt
------ Jørgen Jørgensen Schmidt
------ Anne Cathrine Caroline Schmidt
------ Inger Sophie Krog
------ Anne Iverline Nielsen
------ Matthias Eschildsen
------ Inger Eschildsdatter
------ Jep Eschildsen
------ Eschild Lauesen
------ Jørgen Lauesen
------ Kirstine Marie Berg
------ Maria Krog
------ Anne Kirstine Krog
------ Anne Kirstine Knuddine Krog
------ Knud Madsen Krog
------ Mette Marie Krog
------ Jens Christian Hansen Krog
------ Ane Dorthea Cathrine Krog
------ Christiane Elisabeth Krog
------ Marie Cathrine Jensdatter Diensen
------ Inger Sophie Krog*
------ Andreas Dinsen Krog
------ Inger Sophie Krog*
------ Hans Jensen Krog
------ Sophie Cathrine Krog*
------ Louise Marie Krog
Stubbum, Aller sogn, Haderslev amt (1)
------ Knutz -Stubbumgård-
------ Jens Christian Hansen Krog
Stubbum, dødfødt datter
------ Datter † Ahrenkiel
Stubbum, på frigården, lørdag kl. 7.00
------ Anna Maria Hansdatter Ahrenkiel
Stubbum, på Højgård
------ Rasmus Nielsen Ahrenkiel
Stubbum, på Højgård , ved daggry.
------ Maren Nielsdatter Ahrenkiel
Stubbum, på Kirketoft
------ Anne Marie Jørgensdatter Ahrenkiel
Stubbum, Stubbum sogn, Haderslev amt
------ Louise Frederikke Ahrenkiel
Stubbum,Aller sogn, Haderslev amt
------ Jørgen Madsen
Stubbumgård
------ Peiter - Stubbumgård - Knutzson
------ Jens - Stubbumgård - Pedersen
------ Peder - Stubbumgård - Jensen
------ Claus -Stubbumgård - Iversen
------ Iver -Stubbumgård - Clausen
------ Anne Iversdatter
------ Jørgen Rasmussen Arnkiel
------ Hans Hansen - Stubbumgård- † Ahrenkiel
------ Hans Jørgensen Ahrenkiel
------ Hans Hansen - Stubbumgård- Ahrenkiel
------ Jørgen Sørensen
------ Iver Madsen
------ Dines Iversen -Frimand Stubbumg. - Bram
------ Cathrine Elisabeth † Arnkiel
Stubbumgaard
------ Nis - Stubbumgaard- Knutzson
Stubbumgård før 1683, Aller sogn
------ Iver Iversen -Frimand Stubbumg.- Bram
Stubbumgård, Aller sogn
------ Iver -Stubbumgård - Clausen
Stubbumgård, Aller sogn, Haderslev amt
------ Iver - Stubbumgård - Pedersen
Stubbumgård, Aller
------ Jørgen Boysen Iversen
------ Rasmus Jørgensen Arnkiel
Stubbumgård, Aller sogn
------ Claus -Stubbumgård - Iversen
------ Anne Iversdatter
------ Jørgen Rasmussen Arnkiel
Stubbumgård, Aller sogn, Haderslev amt
------ Peiter - Stubbumgård - Knutzson
------ Jens - Stubbumgård - Pedersen
------ Peder - Stubbumgård - Jensen
------ Jørgen Hansen Ahrenkiel
------ Hans Jørgensen Ahrenkiel
------ Mette Marie Hansdatter Ahrenkiel
------ Hans Hansen - Stubbumgård- † Ahrenkiel
------ Hans Jørgensen Ahrenkiel
------ Maren Jørgensdatter Ahrenkiel
------ Hanna Maria Hansdatter
------ Sofie Ahrenkiel
------ Hans Jacob Krog
------ Bodel Rasmusdatter Arnkiel
------ N.N. Philipsdatter Fabricius
------ N.N. - Beyerholm - Iversdatter
------ Ivar Rasmussen Ahrenkiel
------ Niels Rasmussen Arnkiel
------ Hans Hansen -Stubbumgård- Ahrenkiel
Stubbumgaard, Aller sogn, Haderslev amt
------ Nis - Stubbumgaard- Knutzson
Stubbumgård, natten mellem onsd.og torsd.
------ Mette Marie Hansdatter Ahrenkiel
Stubbæk
------ Villads Thaysen
Stubbæk sogn, Åbenrå amt
------ Metta Christoffersdatter Arnkiel
Stubbæk, Ensted sogn, Åbenrå amt
------ Jes Thaysen
------ Michael Thaysen
Studiestræde 70, Vor Frue sogn, Kbh. amt
------ Carl Ferdinand Mortensen
Stundsig
------ Johanne Jensdatter
Stundsig, Horne sogn
------ Johanne Jensdatter
Stundsig, Horne sogn Ribe amt
------ Salomon Jensen
Stundsig, Horne sogn, Ribe amt
------ Jens Nielsen Stundsig
------ Johanne Jensdatter
------ Salomon Nielsen
Styding, Hammelev sogn, Haderslev amt
------ Willads Skøtt
Styvel Mark, Jelling sogn, Vejle amt
------ Marie Willumsdatter Øhlenschlæger
Sundby
------ Svenning Jensen
------ Johanne Josephsdatter
------ Joseph Svenningsen
------ Niels Mads (Nielsen) Ahrenkilde
------ Karen Hans Svendsen
------ Edvard (Nielsen) Ahrenkilde
------ Emma Emilie (Nielsen) Ahrenkilde
------ Peder Svenningsen
------ Morten Svenningsen
------ Maren Svenningdatter
------ Christen Hyldig Andersen † Øer
------ Christine Svenningsen † Øer
------ Christen Andersen † Øer
------ Kristen Andersen † Øer
------ Ane Elisabeth Andersen † Øer
Sundby Hospital, København
------ Louise Frederikke Ahrenkiel
Sundby kirke
------ Emma Emilie (Nielsen) Ahrenkilde
------ Maren Svenningdatter
------ Christen Christensen Øer
------ Mette Christensdatter Øer
------ Svenning Christensen Øer
------ Christen Hyldig Andersen † Øer
------ Maren Andersdatter Øer
------ Jens Christian Andersen Øer
------ Sidsel Kerstine Andersen
------ Maren Svenningsen Øer
------ Christen Svenningsen Øer
------ Ane Maria Svenningsen Øer
------ Christine Marie Svenningsen Øer
------ Peder Svenningsen
------ Christine Svenningsen † Øer
------ Christen Andersen † Øer
------ Kristen Andersen † Øer
------ Ane Elisabeth Andersen † Øer
------ Johanne Andersen Øer
Sundby Kirke, Thisted amt
------ Christen Christensen Øer
Sundby Krematorium
------ Louise Frederikke Ahrenkiel
Sundby sogn Thisted amt
------ Ane Maria Svenningsen Øer
Sundby sogn, Københavns amt
------ Niels Mads (Nielsen) Ahrenkilde
------ Karen Hans Svendsen
------ Svend Knud Ahrenkilde
------ Edvard (Nielsen) Ahrenkilde
------ Emma Emilie (Nielsen) Ahrenkilde
Sundby sogn, Thirsted amt
------ Christen Hyldig Andersen † Øer
Sundby sogn, Thisted amt
------ Svenning Jensen
------ Johanne Josephsdatter
------ Joseph Svenningsen
------ Jens Svenningsen
------ Peder Svenningsen
------ Morten Svenningsen
------ Maren Svenningdatter
------ Christen Christensen Øer
------ Mette Christensdatter Øer
------ Anders Christensen Øer
------ Svenning Christensen Øer
------ Maren Andersdatter Øer
------ Jens Christian Andersen Øer
------ Maren Svenningsen Øer
------ Anders Jensen Svenningsen Øer
------ Christen Svenningsen Øer
------ Christine Marie Svenningsen Øer
------ Peder Svenningsen
------ Christine Svenningsen † Øer
------ Christen Andersen † Øer
------ Kristen Andersen † Øer
------ Ane Elisabeth Andersen † Øer
------ Johanne Andersen Øer
Svenstrup
------ Christian Lorentzen
------ Claus Lorentzen
Svenstrup, Svenstrup sogn, Sønderborg amt
------ Christian Lorentzen
Svenstrup, Svenstrup sogn, Ålborg amt
------ Christen Poulsen
Sverige
------ Hartvig Christoffersen Arnkiel
------ Sigrid Storraade af Götaland
------ Erik - af Götaland - Folke
------ Cæcilie Knudsdatter
------ Gunhild Sveinsdottir
------ Ulf Sprakaleg Thrugilson
------ Gunhild Olavsdatter
------ Trued Hassel
------ Lars Jönsson
------ Sissa Christensdotter
Sycamore, Illinois, USA
------ Mette Marie Laursen
Sygehuset i Brørup
------ Mette Marie Refsing
Sygehuset i Grindsted
------ Søren Marius Vinther Sørensen
------ Johannes † Nielsen
Sygehuset i Kolding
------ Ane Kirstine Christensen
Sygehuset i Varde
------ Rudolf Marius Madsen
Sæbygård ved Tissø, Holbæk amt
------ Esben Assersøn Snare Hvide
------ Cecilia Esbensdatter Hvide
Søborg Kirke
------ Grethe Mortensen
------ Nina Mortensen
Søborg Kirke, Søborg sogn, Frederiksborg amt
------ Jonathan Guld Christensen
------ Grethe Mortensen
------ Knud Oskar Rasmus Mortensen
------ Flemming Thygesen Sørensen
------ Ib Lindberg Andersen
------ Steen Thygesen Sørensen
Søbygårds Mølle, Salling sogn, Thisted amt
------ Maren Christensdatter
Søderup
------ Peder Jepsen
Søderup, Hjordkær sogn, Åbenrå amt
------ Jep Pedersen
------ Ellin Pedersdatter
Søderup, Hjorkær sogn, Åbenrå amt
------ Jørgen Pedersen
Sølsted, Abild sogn, Tønder amt
------ Christen Andersen
Sønder Bjert
------ Peter - Bjergagergård - Hansen
------ Karen Truelsdatter
Sønder Bjert kirke
------ Johannes Petersen Lollik
Sønder Bjert, Vejle amt
------ Johannes Petersen Lollik
Sønder Borris sogn, Ringkøbibg amt
------ Niels Palle Thygesen
Sønder Galten
------ Bartram * Buchwald
Sønder Galten, Århus amt
------ Marin Christophersdatter * Arnkiel
------ Margrethe * Arnkiel
------ Bartram * Buchwald
Sønder Omme
------ Christine Maria Johnsdatter
Sønder Omme sogn, Vejle amt
------ Christen Sørensen
------ Kirsten Nielsdatter
Sønder Sig, Lunde sogn, Ribe amt
------ Voldborg Larsdatter
Sønder Starup (1)
------ Hans Jepsen
------ Mette Cathrine Hansdatter
------ Thomas - Løntgården - Iversen
------ Iver Thomas Nissen
------ Jørgen Jensen
Sønder Starup sogn, Haderslev amt
------ Thomas Hansen
------ Thomas - Løntgården - Iversen
Sønder Stenderup
------ Kjestine Mathiasdatter
------ Matthias Clausen † Arenkiel
Sønder Stenderup, Vejle amt
------ Claus Jørgensen Ahrenkiel
------ Kjestine Mathiasdatter
Sønder Ønlev, Hjordkjær sogn, Åbenrå amt
------ Lauris Hartvigsen Arnkiel
------ Rasmus Hartvigsen Arnkiel
------ Peder Hartvigsen † Arnkiel
Sønderbjert, Vejle amt
------ Annie Catharine -USA- Bramson
Sønderborg
------ Anna Nikolaisdatter Brandt
------ Jacob Bjørnsen
------ Helene Cathrine † Krahe
------ Marie Vestergaard
Sønderborg by og sogn, Sønderborg amt
------ Birgitte Margrethe Frost
Sønderborg hans 2.ægteskab
------ Christian Lorentzen
Sønderborg, Sønderborg amt
------ Anna Nikolaisdatter Brandt
Sønderborg, vinhandler Madsen
------ Anna Jacobine Ahrenkiel
Sønderby
------ Mette Kirstine Pedersdatter Øhlenschlæger
------ Frederik Pedersen † Øhlenschlæger
------ Bertel Pedersen * Øhlenschlæger
------ Hans Nielsen * Mamsen
Sønderby Mastrup, Hoptrup sogn, Haderslev amt
------ Mette Lauritzdatter
Sønderby, Grindsted sogn, Ribe amt
------ Maren Gregersdatter
------ Peder Pedersen Øhlenschlæger
------ Hans Christian Pedersen Øhlenschlæger
------ Zidzel Nielsdatter
------ Ellen Marie Bertelsdatter
------ Maren Pedersdatter Øhlenschlæger
------ Johanne Magrethe Pedersdatter Øhlenschlæger
------ Mette Kirstine Pedersdatter Øhlenschlæger
------ Frederik Pedersen † Øhlenschlæger
------ Ellen Thomassen
------ Bertel Pedersen * Øhlenschlæger
------ Peder Pedersen Øhlenschlæger
------ Jacob Pedersen Øhlenschlæger
------ Jacob Bertelsen
------ Ellen Hansdatter
Sønderby, Mastrup, Hoptrup sogn, Haderslev amt
------ Kiesten Nisdatter
Sønderby, Møgeltønder sogn, Tønder amt
------ Hans Nielsen * Mamsen
Sønderhede, Vorbasse sogn, Ribe amt
------ Jeppe Madsen Birkelund
------ Niels Nielsen Birkelund
------ Jeppe Aage Birkelund
------ Frede Sigvald Arentoft
------ Henning Arentoft
------ Gurli Arentoft
Søndermarken
------ Jørgen Georg Ahrenkiel
Søndersig
------ Lars Nielsen
Søndersig, Lunde sogn, Ribe amt
------ Lars Nielsen
------ Karen Christensdatter
------ Niels Thomasen
Sønderskov Mark, Folding sogn, Ribe amt
------ Ane Marie Lindholm
Sønderskov Mark, Folding sogn, Ribe amt (1)
------ Christian Lindholm
------ Mette Jensdatter
------ Else Andersdatter
------ Ane Kierstine † Lindholm
------ Christian Lindholm
------ Marie Kirstine Nielsen
Sønderskov Mk.
------ Ane Kierstine † Lindholm
Sønderskovgård
------ Stephen Jørgen Petersen Møller
Søndre kirkegård, Kolding
------ Anna Margrethe Arentoft

Win-Family v.6.0Webmaster -------- Homepage12 Nov 2014